"> آشنایی با زبان رسمی آمریکا – uk-study.org

آشنایی با زبان رسمی آمریکا

آشنایی با زبان رسمی آمریکا

توسط pashaadmin

آشنایی با زبان رسمی آمریکا

 

آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت، یک منطقه فدرال، پنج سرزمین خودمختار و مجموعه‌ای از جزایر پراکنده است. آمریکا به طور کلی دارای مساحتی معادل ۹/۸ میلیون کیلومتر مربع و همچنین جمعیتی در حدود ۳۲۵ میلیون نفر می‌باشد. این کشور چهارمین کشور بزرگ دنیا از لحاظ وسعت و همچنین سومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت می‌باشد. پایتخت آمریکا شهر واشنگتن دی سی می باشد و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور نیز  نیویورک است. چهل و هشت ایالت آمریکا و منطقه فدرال ایالات متحده آمریکا واقع در آمریکای شمالی و در بین کانادا و مکزیک قرار دارند. جغرافیا، آب و هوا و حیات وحش فوق‌العاده متنوع و گوناگون آمریکا، این کشور را در زمره ۱۷ کشور دارای تنوع زیستی فراوان قرار داده‌است. همچنین این کشور برترین قدرت اقتصادی و همچنین نظامی در دنیاست. دلار واحد پول اصلی آمریکا است و همچنین این واحد پولی به عنوان ارز رسمی بین المللی نیز می باشد. زبان رسمی در آمریکا انگلیسی است ولی لهجه مورد استفاده کمی متفاوت با لهجه انگلستانی هاست در ادامه در خصوص این زبان توضیحات بیشتری ارائه میکنیم

 

آشنایی با زبان رسمی آمریکا – زبان مورد استفاده در آمریکا

 

در آمریکا زبان های مختلفی استفاده می شود ولی انگلیسی بیشترین استفاده‌ کننده را در این کشور دارد. بیشتر زبان هایی که به صورت بومی در آمریکا وجود دارد بیشتر مختص به قسمت های شمالی این کشور است. بیشتر زبان‌ها توسط استعمارگران اروپایی رواج پیدا کرد ولی امروزه شاهد این هستیم که زبان اشاره نیز در این کشور در حال رواج پیدا کردن است. در ایالات متحده ۳۳۷ زبان به ثبت رسیده که ۱۷۶ عدد از آن‌ها بومی هستند. همچنین ۵۲ زبان که در این کشور زمانی استفاده می شده است نیز اکنون منقرض شده‌اند.

در حال حاضر در زبان انگلیسی با ۸۰ درصد ، اسپانیایی با ۱۲.۵ درصد ، دیگر زبان های اروپایی با ۳.۵ درصد، زبان های آسیایی با ۳ درصد و همچنین زبان های بومی با ۱ درصد جمعیت زبانی این کشور را تشکیل داده اند. جالب است بدانید که در کشور آمریکا هیچ گونه زبان رسمی وجود ندارد.  در واقع نبود زبان رسمی در ایالات متحده اتفاقی نیست، بلکه یکی از اصول مردم آمریکاست. در طول تاریخ این کشور تلاش های بسیاری برای تصحیح این موضوع انجام شد ولی یکی پس از دیگری رد شد. در سال ۱۸۷۰ میلادی یک سیاستمدار آمریکایی به نام «جان آدامز» تلاش کرد تا کنگره را برای بر داشتن گامی در این خصوص قانع کند، اما با انتقادات تند و محکومیت‌های شدیدی روبه رو شد. کنگره مدعی بودند که او با این حرکت قصد دارد بر آزادی فردی اشخاص تأثیر بگذارد. البته آمریکا ادّعا می‌کند، دموکراسی تنها دلیل برنداشتن این گام است، به گونه‌ای که این کشور سالانه پذیرای هزاران مهاجر از کشور‌های مختلف جهان است به همین خاطر انتخاب یک زبان رسمی برای آمریکا به معنی تبعیض در حق سایر زبانهاست.

رایج‌ترین زبان در ایالات متحده زبان انگلیسی آمریکایی می‌باشد. با این حال در سطح فدرال هیچ گونه زبان رسمی وجود ندارد. البته آموختن زبان انگلیسی برای مهاجرت به آمریکا به یک قانون تبدیل شده‌است. قوانین زبان در سطح کشور متفاوت است در بعضی از ایالات زبان رسمی وجود دارد ولی در بعضی از ایالات نیز زبان رسمی وجود ندارد و بیشتر ملاک زبان‌های محلی است.

آشنایی با زبان رسمی آمریکا

 

از سال ۱۹۶۸  میلادی سازمان مهاجرت دومین زبان در سطح کشور اسپانیایی بوده و در آن زمان حدود ۳۵ میلیون نفر سخنور داشته‌است. آمریکا از نظر داشتن سخنوران زبان اسپانیایی رتبه پنجم در سطح جهان را دارد. و کشور های اسپانیا، مکزیک، آرژانتین و کلمبیا را نیز پشت سر گذاشته است. در جنوب غربی ایالات متحده بیشترین تعداد مهاجر را داشته‌است. هم‌اکنون بیشتر مهاجران این کشور را انگلیسی زبان ها تشکیل می دهند تا اسپانیایی زبان ها و بیشتر مهاجر هایی که از مکزیک به این کشور مهاجرت کرده اند نیز به خوبی به انگلیسی تسلط دارند.

در سرشماری که در سال ۲۰۰۰ در آمریکا انجام شد آلمانی‌ تبارها بیشترین گروه قومی را در آمریکا تشکیل می‌دادند؛ و زبان آلمانی نیز پنجمین رتبه را در این کشور داشت.  ایتالیایی، لهستانی، و فرانسوی همچنان به‌طور گسترده‌ای در میان مهاجران این کشور مورد استفاده قرار میگیرد. اما استفاده از این زبان رو به کاهش بوده و بیشتر افراد مسن به این زبان سخن می‌گویند. با مهاجران آمریکا به زبان روسی نیز سخن گفته می‌شود. همچنین طبق مطالعه هایی که در آمریکا و در سال ۲۰۱۱ انجام شد و توسط اداره آمار ایالات متحده تأیید و در سال ۲۰۱۳ منتشر شده، زبان اصلی ۴۰۷٬۵۸۶ نفر یعنی نزدیک به ۰/۷ در صد جمعیت بالای ۵ سال این کشور، در خانه فارسی بوده‌است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *