زبان رسمی ایرلند

زبان رسمی ایرلند

توسط pashaadmin

زبان رسمی ایرلند

عالی ترین دستگاه تمثیلی ( سمبولی ) بشر ، زبان است که زیر بنا و تعریف کننده ی فرهنگ می باشد و در واقع زبان وجه ممیز بشر از دیگر جانوران است.

بشر همیشه به صورت اجتماعی زندگی می کرده است ، و مهم ترین مسئله در زندگی اجتماعی او ایجاد رابطه با هم نوعانش بوده است. بنابراین همیشه  به وسیله ای برای ارتباط نیاز داشته است. این وسیله ارتباطی تنها زبان نمی باشد ولی زبان اصلی و مهمترین وسیله ی ارتباطی بشر است. جالب است بدانید در دنیا بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ زبان زنده وجود دارد و مردم هر کشور با زبان رسمی و رایج سرزمین خود با هم نوع هایش ارتباط برقرار می کند. در این مقاله قصد داریم زبان رسمی ایرلند را بررسی نمایم.

جمهوری ایرلند یکی از کشورهای شمال غرب اروپا می باشد و مرزهای کنونی این کشور پنج ششم خاک جزیره ایرلند را دربر گرفته است. دو زبان ایرلندی و انگلیسی زبان ‌های رسمی کشور ایرلند هستند اما در این کشور انگلیسی از ایرلندی رایج ‌تر می باشد. زبان شلتا نیز توسط برخی از عشایر بومی ایرلند استفاده می شود .در ادامه به بررسی هر یک از این دو زبان می پردازیم.

 

زبان رسمی کشور ایرلند زبان ایرلندی

زبان ایرلندی از شاخه زبان‌ های کِلتی(سلتی یا سلتیک نیز می گویند) می باشد و از به خانواده زبان ‌های هندواروپایی محسوب می شود. اگرچه زمانی همه جزیره ایرلند بدین زبان سخن می گفتند ولی امروزه بخش کوچکی از ایرلندی ‌ها  به این زبان سخن می گویند.

با این همه دولت جمهوری ایرلند پشتیبان این زبان به عنوان زبان رسمی کشور و یکی از زبان‌های رسمی اتحادیه اروپا است. همچنین این زبان، زبان رسمی ایرلند شمالی شناخته می‌شود. جمعیت کسانی که در جاهای ایرلندی‌نشین زبان مادریشان ایرلندی است میان ۷۰٬۰۰۰ تا ۸۳٬۰۰۰ تن برآورد می‌شود. با این همه این زبان برپایه سرشماری‌ها و برآوردها ۳۸۰ هزار گویشور دارد.

زبان رسمی کشور ایرلند یا همان زبان ایرلندی تنها زبانی می باشد که در ایرلند استفاده می شده است  و از خود جزیره ایرلند ریشه گرفته است و بقیه زبان ها از خارج به ایرلند وارد شده است. در قانون اساسی جمهوری ایرلند ، هر دو زبان انگلیسی و زبان ایرلندی به عنوان زبان ملی و زبان رسمی کشور ایرلند معرفی شده اند.

 

زبان رسمی کشور ایرلند تاریخچه زبان ایرلندی

زبان ایرلندی زبان بومی و زبان رسمی ایرلند می باشد که از حدود دو هزار سال پیش و از زمان مهاجرت پروتوگالیک ها در عصر آهن به وجود آمده است.

زبان ایرلندی در سده های متفاوت گنجینه بزرگی از کتیبه ها است که توسط زبان شناسان به ایرلند باستان (از قرن ششم تا دهم میلادی ) و ایرلند میانه( از قرن دهم تا سیزدهم) و زبان ایرلندی نوین اولیه (از قرن هفدهم تا کنون ) تقسیم بندی شده است.

زبان ایرلندی که تا کنون برای مدت ها زبان رایج جمهوری ایرلند بود است  ، در دوره هایی تحت تاثیر زبان های لاتین ، زبان نورس باستان ، فرانسوی و انگلیسی قرار گرفته است.

زبان رسمی ایرلند

 زبان رسمی کشور ایرلند زبان انگلیسی

با وجود اینکه کشور ایرلند زبان سلتیک و فرهنگ منحصر به فرد خود را دارد  ، ولی ادر حال حاضر رایج ترین زبان گفتاری مردم ایرلند، زبان انگلیسی می باشد. مردم ایرلند به قدری زبان انگلیسی را روان و خوب صحبت می کنند که گویا بیان این زبان در ایرلند بهتر از هرجای دیگر در دنیا می باشد. از سرایر دنیا نزدیک به ۱۵۰ هزار دانشجو هرساله برای تحصیل به ایرلند مهاجرت می کنند تا بتواند در مدارس و موسسات این کشور، از آموزش زبان انگلیسی در بالاترین کیفیت بهره مند شوند. جالب است بدانید  زبان انگلیسی از قرن نوزدهم زبان اول و مسلط در ایرلند می باشد و تنها جمعیت اندکی در ایرلند زبان ایرلندی را زبان اول خود می دانند.

زبان رسمی کشور ایرلند تاریخچه زبان انگلیسی

تاریخچه زبان انگلیسی به حمله نورمن‌ ها به ایرلند  بازمی گردد که توسط عده کمی از دهقانان و بازرگانان که از کشور انگلستان آمده بودند سخن گفته می‌ شد و از سال ۱۵۳۰ میلادی پس از حمله خاندان تودور ، زبان انگلیسی به‌ طور گسترده جایگزین زبان ایرلندی گردید. به طوری که در این کشور زبان انگلیسی ، رایج ترین زبان کشور ایرلند محسوب می شود . امروزه در خارج از نظام آموزشی کمتر از ۱۰ درصد جمعیت جمهوری ایرلند، به زبان ایرلندی سخن می‌ گویند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *